Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Göteborgs stadsmuseum har klätts in i byggnadsställningar för att restaureras in i minsta detalj.
Den gotländska kalksten från 1800-talet ska lagas och inskriptionen på framsidan ska få ny färg.
– Det är först när man står nära som man ser hur mycket detaljer som gömmer sig i fasaden. Det är verkligen ett hantverksarbete från en annan tid. Att lyfta fram det utan att sudda ut spåren av ålder är en fin balans som kräver tålamod och fingertoppskänsla, säger Arash Afkari, projektledare på Higab.
Göteborgs stadsmuseum är inrymt i Ostindiska huset.
Husets dörrar och fönster ska renoveras med traditionella metoder som linoljefärg och linoljekitt. Dörrarnas öppningsriktning ska ändras för att förbättra tillgängligheten.
Allt i samråd med byggnadsantikvarie och i nära dialog med Göteborgs stadsmuseum som håller öppet som vanligt under projektet.
Det ärggröna koppartaket kan inte längre användas som tak men kopparplåtarna kan användas som exempelvis fondväggar eller inklädnad runt hissdörrar i framtida projekt.
Restaureringen av Ostindiska Huset genomförs i samverkan med entreprenören Vestia och beräknas vara färdig i början av 2026.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB