Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Helsingborg planerar för anlägga en konstgjord ö med 200 bostäder i hamnen, mellan Oslopiren och Oceanpiren. Snart avgörs tävlingen om vem som ska bygga både ön och bostäderna, rapporterar HD.
– Även om det känns långt bort nu så jobbar vi med en tävling för att hitta någon som kan bygga både ön och bostäderna. Det är inte jättemånga företag som kan det och vi har inte så stor erfarenhet heller. Därför har vi en tävling för att få kunskap, säger Dennis Kerkhof, som är ny projektledare för hela H+, till tidningen.
I slutet av maj ska en vinnare utses. Totalt har nio bidrag kommit in, varav minst ett från ett företag utanför Sverige.
Att staden bygger ön själv och säljer marken är inte ekonomiskt försvarbart enligt projektledaren Dennis Kerkhof. Planen är att byggkostnaden ska gå minst jämt ut med inkomsten från företaget som får byggrätten för bostäder på ön.
Ön planeras bli cirka 12 000 kvadratmeter stor och tanken är att ön ska bli tillgänglig genom flera broar för gång-, cykel- och biltrafik. En detaljplan för Oslopiren och ön väntas bli klar under 2022 och själva byggandet av ön kan tidigast starta under 2024.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB