Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Helena Karlsson har utsetts till ny HR-chef på Nordr Sverige. Hon efterträder Carina Larsson, som beslutat sig för att gå i pension.
Helena Karlsson beskrivs ha lång erfarenhet av HR, organisationsutveckling, förändringsledning, friskvård, arbetsmiljö och säkerhet och har bland annat arbetat som HR-chef på NCC, Skanska och Bombardier. Hon kommer närmast från eget bolag och var dessförinnan Chef för HR, HMS, Hållbarhet och Säkerhet på Veidekke Sverige.
– Helena är väldigt erfaren och har djup kunskap om vår bransch och vår verksamhet. Dessutom är hon en stark, modig och väldigt professionell HR-chef som kommer att få en central roll i vårt fortsatta arbete, säger Leif Danielsson, vd Nordr Sverige.
Helena Karlsson tillträder sin tjänst 1 juni.
– Detta känns som att komma hem! Så kul att få vara tillbaka på bostadsutvecklingssidan och att få vara med i det uppbyggnadsskede som Nordr nu är i. Med min erfarenhet hoppas jag kunna bidra till att skapa en framgångsrik verksamhet och bidra till att Nordr ska upplevas som en attraktiv arbetsgivare, säger hon.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB