Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Förra veckan blev det klart att företagsgruppen Hammarviken går in som majoritetsägare i anläggningsföretaget Besab.
Besab är ett av Sveriges ledande bolag inom berg-, betong- och grundarbeten. Tillsammans med Hammarviken siktar man nu på att bli en mer heltäckande leverantör av tjänster inom berg, betong och grund.
Hammarviken utökar i samband med förvärvet sin verksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen. Inom detta affärsområde ingår sedan tidigare SafetyRespect (fallskydd), Uperio Kran (byggkranar) och Hällingsjö Hus (småhustillverkning).
”Genom att tillföra en industriell långsiktig huvudägare som Hammarviken möjliggör detta en ökad utvecklingstakt av vår verksamhet samtidigt som vi påskyndar generationsväxlingen och bibehåller ledningens aktiva ägande. BESAB har 65 års erfarenhet som specialister inom berg, betong och grund. Att tillsammans med Hammarviken och vår fantastiska personal förädla BESAB ytterligare kommer innebära många fördelar för våra kunder och anställda.” säger Christian Kleen, vd Besab.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB