Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Peab har fått i uppdrag att bygga om avloppsreningsverket i Henriksdal, Stockholm. Det framgår av ett pressmeddelande. Beställare är Stockholm Vatten och Avfall och kontraktssumman uppgår till 254 miljoner svenska kronor.
Projektet innefattar en ny avloppstunnel från Bromma till Sicklaanläggningen i Hammarbybacken och ny anläggning i Sickla samt ombyggnad av befintliga bassänger i Henriksdal.
Peab kommer att bygga om inför installationen av den nya och förbättrade biologiska reningsprocessen. Uppdraget innefattar fyra luftningsbassänger och fyra eftersedimenteringsbassänger.
Arbetet utförs i bergrummet i Henriksdalsberget och kommer att ske under pågående verksamhet.
Uppdraget är en utförandeentreprenad i samverkan med byggstart i juni 2021 och beräknat färdigställande är under juli 2023.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB