Byggindustrin
2 min lästid

Norconsult köper Bothnia VVS Ingenjörer

18:e januari 2021, 08:38
Norconsult köper Bothnia VVS Ingenjörer

Norconsult köper Luleåföretaget Bothnia VVS Ingenjörer. Från och med 11 januari är ett företaget ett helägt dotterbolag till Norconsult AB och 1 februari införlivas företaget helt i Norconsult.

Bothnia VVS Ingenjörer är verksamma inom det VVS-tekniska området med huvudsaklig inriktning mot projektering, men även CAD-samordning/3D, utredningar, kontroll, besiktningar och projektledning. Bland kunderna finns både i privata företag, kommuner och landsting.

– I en tid av förändring ser vi en stor möjlighet att i Norconsult fortsätta utvecklas inom installationsområdet. När vi tidigare har samarbetat med Norconsult i projekt har vi sett den breda kompetens och det stora nätverket vilket borgar för många intressanta uppdrag, säger Karl-Erik Perä, delägare i Bothnia VVS Ingenjörer. Det skall även bli roligt med nya kollegor att samarbeta med. En annan aspekt är att Norconsult är medarbetarägt vilket vi ser som positivt, fortsätter Karl-Erik. 

– Fyra nya kollegor inom VVS blir ett efterlängtat tillskott i verksamheten säger Berndt Hortlund, sektionschef för Installationsteknik på Norconsult. Vi har fullt upp i uppdragen och med tanke på att vi jobbat tillsammans med våra nya kollegor tidigare så det känns väldigt tryggt och bra att kunna välkomna dem till Norconsult, fortsätter han.

I dag har Norconsult drygt 160 medarbetare i norra Sverige och över 40 av dem sitter på Luleåkontoret. 

Myrna Whitaker