Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Det norska glaciärhotellet “Svart” har börjat byggas. Hotellet, som blir världens första energipositiva hotell producerar mer energi än det behöver för den dagliga driften, skriver Condé Nast Traveller.
Hotellet, som har fått namnet Svart, kommer att använda 85 procent mindre energi än ett modernt hotell när det öppnar vid foten av Norges största glaciär, Svartisen i Nordland, 2021.
Trots att byggnaden ligger långt norrut ovanför polcirkeln är planen att energin ska produceras med hjälp av solceller.
En av de tuffaste utmaningarna för arkitektbyrån Snøhetta har därför varit att kartlägga hur solljuset träffar området, så att solenergi kan lagras med maximal effektivitet.
Hotellet kommer att stå på träpålar halvvägs ute i Holandsfjorden för att lämna minimalt fotavtryck i naturen och det enda sättet för gästerna att ta sig dit är med energineutral båttransfer från staden Bodø.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB