Byggindustrin

Skanska får hemlighetsfullt miljardbygge

6/10/2026, 09:15
Foto: Anna Broberg

Skanska ror hem ett nytt tilläggskontrakt i miljardklassen. Den här gången handlar det om en teknikanläggning åt en befintlig kund i USA.

Skanska har tecknat en hel rad hemlighetsfulla avtal gällande byggnationer av datacenter och teknikanläggningar i inte minst USA. Nu är det dags igen.

Den här gången gäller det ett tilläggskontrakt med en befintlig kund för just en teknikanläggning. Kontraktet är värt 1,3 miljarder kronor.

Vem kunden är, exakt vad för anläggning det rör sig om eller platsen väljer man dock att hålla för sig själva.

När Skanska öppnade böckerna för sitt andra kvartal i juli visade man upp rekordnoteringar för såväl orderstocken som orderingången. Det drivet av just den enorma efterfrågan inom datacenter och halvledartillverkning.

Byggjätten landade projekt för hela 6,7 miljarder kronor under perioden. Hur det har sett ut i det tredje kvartalet får vi veta den 5 november.

datacenter Skanska Teknikanläggning Tilläggskontrakt USA
Nils Lund