Byggindustrin

Svenska jätten vinner miljardprojektet i Danmark

17/09/2026, 14:12

NCC kammar hem stora ombyggnationen av kontorskomplexet från 70-talet, som ska bli nytt hem åt konsultjätten Cowi.

Pensionsbolaget Velliv vill renovera och bygga om sitt kontorskomplex i Lyngby, norr om Köpenhamn i Danmark. Då väljer man NCC för uppdraget, som är värt hela 1,2 miljarder kronor.

Projektet omfattar renovering av fyra byggnader från 1970-talet, samt påbyggnader som skapar cirka 14 000 kvadratmeter ny yta.

Totalt kommer komplexet att omfatta 33 000 kvadratmeter. Hyresgäst blir konsultjätten Cowi.

NCC har utvecklat konstruktionslösningar som förstärker den befintliga stommen för att möjliggöra nya våningsplan ovanpå de lägre byggnadsdelarna. Befintliga betongbjälklag och fasader bevaras och cirka 1 900 fönster renoveras.

– Det här är ett ambitiöst projekt som kombinerar renovering, omvandling och nybyggnation i en och samma entreprenad. I tidigt skede har vi tillsammans tagit fram lösningar som både tar tillvara befintliga värden och skapar moderna arbetsmiljöer, säger Catarina Molén-Runnäs, affärsområdeschef NCC Building Nordics.

Byggstart ska ske till med färdigställande i slutet av 2028.

cowi danmark kontorskomplex köpenhamn Lyngby ncc renovering Tillbyggnad Velliv
Nils Lund