Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Ökat återbruk och mindre avfall bland landets byggare. Men också en kraftigt minskad tro på att branschen kommer att klara klimatmålen, visar en ny rapport.
Återbruk blir allt vanligare i svenska byggprojekt. Tre av tio i byggbranschen har nämligen ökat sin användning av återbruk det senaste året, visar Ramirentrapporten.
Det har också skapat nya affärsmöjligheter. Hela fyra av tio säljer vidare överblivet avfall eller material, samtidigt som en av sju köper det.
Dessutom använder 39 procent fler el- och batteridrivna maskiner i dag jämfört med förra året och 14 procent har valt att hyra maskiner i stället för att köpa nya.
– Vi ser att återbruk och resurseffektivitet får en allt större betydelse i byggbranschen. Det handlar både om klimatpåverkan och ekonomi, säger Kasia Slojka, HSEQ-Partner på Ramirent.
Men den gröna omställningen slutar inte där. I samma rapport uppger 18 procent att de minskat sitt avfall och 26 procent att de ökat användningen av hållbara produkter och lösningar.
– Intresset för cirkulära arbetssätt har ökat tydligt de senaste åren. Delning och återbruk kommer att spela en viktig roll i byggbranschens fortsatta omställning, säger Kasia Slojka.
Trots det större intresset börjar dock branschen tappa tron på att klimatmålen kommer att nås. Bara 14 procent tror att branschen kan vara fossilfri till 2045. En kraftig minskning från tidigare 22 procent.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB