Stäng annonsen
Byggindustrin

Jättarna byggstartar i stora omvandlingen i Göteborg

28/08/2026, 13:22
Visualisering av Explora. Bild: Liljewalls

Bonava och Obos gör gemensam sak i stora omvandlingen och byggstartar den första etappen i projektet Explora.

Bonava och Obos har genom sitt gemensamma bolag inlett produktionen av 124 bostäder i Södra Änggården i Göteborg.

Det handlar om den första etappen i projektet Explora. Totalt ska det utmynna i 207 Svanenmärkta bostadsrätter, fördelade över tre sammanbyggda hus.

Explora är en del av omvandlingen av Södra Änggården från industriområde till en ny stadsdel med totalt cirka 1 900 planerade bostäder.

Bonava äger 600 byggrätter i området och Explora blir bolagets första kvarter i stadsdelen.

– Nu tar vi nästa steg i utvecklingen av Södra Änggården. Med Explora markeras starten på vår långsiktiga satsning i denna spännande stadsdel, där vi tillsammans med Obos skapar ett attraktivt grannskap nära både stadsliv och natur, säger Carmith Mårtensson, regionchef Bonava Sverige.

Bonava och Obos inledde sitt samarbete 2024. Genom sitt joint venture utvecklar de  även bostäder i Johanneberg i Göteborg och i projektet Nacka Nouveau i Stockholm.

bonava göteborg OBOS
Nils Lund