Byggindustrin
1 min lästid

Miljardprojektet får nobben - ingen vill bygga

Idag, 16:e juli 2026, 10:25
Miljardprojektet får nobben - ingen vill bygga

Region Göteborgs miljardsatsning Sahlgrenska Life har drabbats av ett allvarligt bakslag. Ingen aktör lämnade anbud på att bygga och äga de två återstående husen i projektet, rapporterar GP. Därmed har regionen slängt 14 miljoner, som upphandlingsprocessen kostade, i sjön.

Regionfullmäktige beslutade i september 2025 att hus två och tre skulle överlåtas till en privat aktör, som regionen sedan skulle hyra in sig hos.

Men i mitten av juni, ett halvår efter att upphandlingen inleddes, hade alltså inte ett enda anbud kommit in.

– Det som hänt är ju att ingen har lämnat något anbud. Och det här är ju ett av våra viktigaste projekt. Så nu sitter vi i en situation där det blir både dyrare och mer försenat. Det är extremt olyckligt, säger regionstyrelsens ordförande Helén Eliasson (S).

Hon vill nu ompröva beslutet och att regionen i stället ska bygga i egen regi. Enligt regionens egna underlag skulle kostnaderna bli omkring en miljard kronor dyrare med ett externt ägarupplägg.

Mer läsning: De får nästa etapp i bygget av Sahlgrenska life

#region göteborg #sahlgrenska life #upphandling
Nils Lund