Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Det finns ingen hejd på VA-uppdragen för NCC. Nu ror man ännu ett avtal i land, den här gången i Gnesta värt 120 miljoner kronor.
NCC uppför ett nytt vattenverk och en råvattenpumpstation i Gnesta och får 120 miljoner kronor för besväret.
De nya anläggningarna ska rena vatten från sjön Klämmingen till dricksvatten och ersätta det befintliga grundvattenverket.
Uppdraget omfattar produktion och driftsättning av de två byggnaderna samt nya ledningar från sjön till vattenverket och inom Gnesta tätort.
VA-byggen har blivit en stor affär för NCC. De senaste åren har man varit med och bidragit till tio vattenverk, vattentorn och avloppsreningsverk runt om i landet.
– Det känns riktigt kul att få vara med och bidra till Gnesta kommuns utökade vattenkapacitet. NCC har en stark lokal organisation och dessutom stor erfarenhet av den här typen av byggnad och anläggning, säger Sagvan Abdulsatar, produktionschef på NCC Building Sverige.
Produktionen startar under det andra kvartalet i år.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB