Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Byggnads riktar hård kritik mot beskedet att samtliga åtalade för den dödliga hissolyckan frikänns. “Det är inget annat än en skandal”, ryter ordföranden.
Under onsdagen kom beskedet att samtliga tre åtalade för den dödliga hissolyckan blir frikända. Ett besked som togs emot med bestörtning hos fackförbundet Byggnads.
– Fem personer dör men ingen är ansvarig? Det är inget annat än en skandal, säger Kim Söderström, Byggnads förbundsordförande.
Han säger vidare att de måste analysera domen innan man kan gå in i detaljer.
– Men det här väcker frågor om rättssystemet har kompetens och kapacitet att hantera arbetsplatsolyckor, säger Kim Söderström.
Man har tidigare också kritiserat att huvudentreprenören i projektet inte fanns med i åtalet.
– Huvudentreprenören Andersson Company ska ha det övergripande ansvaret för arbetsmiljön. I det ingår att säkerställa att alla tekniska anordningar är besiktigade och prövade innan de används, samt att dessa kan användas på ett sätt som inte orsakar skada, säger Kim Söderström.
Patrik Toresäter, vd för Andersson Company, har vid ett tidigare tillfälle givit mothugg på Byggnads utspel.
– Jag är förvånad över att Byggnads anser sig veta bättre än åklagaren om skuldfrågan efter en tragisk olycka där fem personer omkommit, sa han då till Branschaktuellt.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB