Stäng annonsen
Byggindustrin

De bygger ny butik till Lidl

25/05/2026, 10:57
Bild från invigningen av Lidl, Makrillen i Borås 2025

Lidl ska öppna sin tredje butik i staden. Nu står det klart vilka som bygger om och anpassar lokalen inför öppning. Det blev ett, minst sagt, välbeprövat val.

Lidl ska etablera sin tredje butik i Borås. Då får RO-gruppen i uppdrag att bygga om den runt 1 500 kvadratmeter stora lokalen i Knalleland. Uppdraget sker på beställning av Forshem Fastigheter.

Dagligvarukedjan kommer alltså att slå sig ned i en redan befintlig handelsfastighet, där den nuvarande hyresgästen flyttar ut under hösten.

Det är inte första gången RO-gruppen bygger för Lidl i Borås. Man har genomfört om- och tillbyggnaden av butiken på Hulta. Men också färdigställt butiken i fastigheten Makrillen, efter att ha tagit över arbetet från konkursade Serneke.

– Det känns väldigt roligt att få förtroende från Forshem Fastigheter och att tillsammans med Lidl vara med och utveckla ännu en modern butik i Borås, säger Fredrik Guldstrand, affärsområdeschef och delägare på RO-Gruppen.

Planerad öppning för den nya butiken är våren 2027.

Mer läsning: ICA-handlare vill sätta stopp för Lidl-bygge

borås Forshem Fastigheter Knalleland lidl RO-gruppen
Nils Lund