Infrastruktur
2 min lästid

Sårig tvist i storbygget – river avtalet

21:a maj 2026, 13:07
Sårig tvist i storbygget – river avtalet
Umeå hamn. Bildkälla: NYAB.

I mars förra året stod det klart att Nyab vunnit en omfattande om- och utbyggnad av Umeå Hamn. Men nu har avtalet, värt 164 miljoner, rivits upp. Orsaken är en pågående tvist mellan Nyab och Umeå Hamn AB, som gjort att arbetet legat nere sedan slutet av mars i år.

Nu kan bygget av Norra kajen bli väsentligt dyrare och försenat i upp till ett år, rapporterar Svt.

Nyab ska själva ha hävt avtalet i inledningen av maj. De anser nämligen att de inte fått betalt för ett antal arbeten. Därefter svarade hamnbolaget med en mothävning och väljer fortsatt att inte betala pengarna som entreprenören kräver.

– De kommer avetablera sig från platsen och vi får upphandla en ny entreprenör som ska slutföra arbetet, säger Mikael Isaksson, vice vd på Umeå hamn, till Svt.

Bråkar om miljoner

Parterna träter om betydande miljonbelopp, men vilken summa det rör sig om exakt vill man inte dela med sig av.

– Vi menar att vi solklart har utfört de arbeten som tvisten gäller, säger Mattias Boström, affärsområdeschef på Nyab.

Umeå Hamn AB säger i sin tur att man inte förstår kraven och därför inte kan betala.

Det andra projektet i hamnen, där Nyab också arbetar, fortgår dock som vanligt.

#nyab #umeå hamn
Redaktionen