Byggindustrin

Vill bygga fler landmärken på höjden i Stockholm

19/05/2026, 08:35

Stockholm behöver fler landmärken och börja bygga på höjden. Det anser Stockholms Handelskammare, som släpper en färsk rapport för att stödja tesen.

Stockholmarna vill ha nya landmärken i huvudstaden och är mer positiva till höga hus än vad många tror. Det visar en färsk rapport från Stockholms Handelskammare.

De föreslår därför fyra arkitekturtävlingar för märkesbyggnader fram till år 2030.

Enligt en undersökning i rapporten tycker sex av tio stockholmare att märkesbyggnader är viktiga för staden. Över en tredjedel är positiva till att bygga på höjden och bara en av tio anser att märkesbyggnader är oviktiga.

Stockholmarna är dock inte helt eniga. Ungefär en tredjedel är positiva till höga hus i centrala Stockholm, en tredjedel negativa och en tredjedel osäkra. Bland de som är positiva är det starkaste skälet att fler ska kunna bo centralt i Stockholm.

Stadens senaste märkesbyggnad, Globen, såg dagens ljus år 1989. Sedan dess har Stockholm vuxit och stärkt sin position som en av Europas mest innovativa regioner. Men silhuetten har inte utvecklats i samma takt.

“Behöver nya landmärken”

Därför uppmanar Stockholms Handelskammare regionen att välja strategiska platser där nya märkesbyggnader kan prövas samlat. Det kan handla om platser där högre bebyggelse stärker stadslivet, skapar fler bostäder eller ger Stockholm en tydligare identitet.

– Stockholm är en av Europas mest framgångsrika regioner, men vi bygger sällan som om vi tror på vår egen framtid. Staden behöver nya landmärken som kommande generationer kan känna igen och vara stolta över, säger Daniella Waldfogel, vd på Stockholms Handelskammare.

“Måste våga bygga”

I rapporten framgår det också att 85 procent av de svarande är positiva till högre bebyggelse när de få se en bild av hur det skulle kunna se ut.

– Stockholm behöver en plan för var framtidens stad ska få växa fram. Om vi vill vara en huvudstad som lockar kompetens, företag och investeringar måste vi också våga bygga en stad som syns, säger Daniella Waldfogel.

stockholm stockholms handelskammare
Nils Lund