Stäng annonsen
Byggindustrin

Veidekke förstärker åt Vattenfall

22/04/2026, 09:42

Dammen vid Söderfors kraftverk i Tierp behöver förstärkas. Då vänder sig Vattenfall till Veidekke för att få ordning på torpet.

Veidekke Grundläggning får i uppdrag att förstärka dammen vid Söderfors kraftverk i Tierp, på beställning av Vattenfall.

Uppdraget innebär att en spontvägg av rörpålar borras in i den befintliga dammkonstruktionen för att förstärka anläggningen.

Söderfors kraftstation har anor från slutet av 1800-talet då ett vattenkraftverk byggdes i Storforsen. Det nuvarande kraftverket stod klart 1979 och har två rörturbiner med en fallhöjd på fem meter.

– Det är ett spännande projekt där vår specialkompetens inom spont och stödkonstruktioner kommer till sin rätta, säger Markus Pudas, arbetschef på Veidekke Grundläggning.

Bolaget har också dragit igång arbetet.

Vattenfall veidekke
Nils Lund