Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Den kan bli först i världen. Eller läggas ned innan spaden ens satts i marken. Nu vet vi när tunnelns öde avgörs och varför kostnaden har rusat med åtskilliga miljarder.
Stad Ship Tunnel skulle bli världens första fartygstunnel, men nu hänger projektet på en skör tråd. Den antagna budgeten om 5,4 miljarder norska kronor (från år 2021) är långt under pengarna det unika bygget kräver. Totalt behöver man minst 8,6 miljarder för genomförandet, enligt det norska kustverket.
Den nya siffran ska nu antingen få tummen upp, eller ner, av politikerna. Om det blir det sistnämnda spricker hela projektet. Och trots att man är inne i ett minst sagt kritiskt skede pågår fortsatt upphandlingen för projektet.
Tre anbudsgivare återstår, Skanska i samarbete med Vassbakk & Stol, AF Gruppen samt franska Eiffage.
– De ska lämna ett slutgiltigt anbud den 16 april. Under förutsättning att nödvändig finansiering finns på plats planerar Kystverket att tilldela kontraktet till den bästa anbudsgivaren i juni, med kontraktsskrivning i augusti och möjlig byggstart vid årsskiftet 2026/2027, säger Sveinung Nedregotten, kommunikationsansvarig, till Branschaktuellt.
Vad är det som gör att den rekommenderade kostnaden blivit så mycket högre än den antagna budgeten?
– Det är flera faktorer som har bidragit till kostnadsökningen. Bland annat har priserna på insatsvaror inom branschen ökat avsevärt, bland annat på stål, betong och bränsle. Dessutom har kostnader kopplade till etablering och drift stigit markant, berättar Sveinung Nedregotten.
En annan orsak är, föga överraskande, det faktum att något liknande projekt aldrig har genomförts tidigare.
– Vidare är en skeppstunnel ett projekt utan tidigare referensobjekt, med stora dimensioner och tekniskt krävande lösningar. Vissa delar är särskilt utmanande att bygga, som tunnelmynningarna, som är lika stora som själva tunnelrummet – ungefär 50 meter höga och cirka 40 meter breda. Det påverkar både riskbilden och de totala kostnaderna, fortsätter han.
Så nu återstår bara den brännande frågan, blir det någon fartygstunnel efter prisrusningen? Vartåt blåser vinden? Just det får vi inget svar på.
Däremot vet vi nu när beskedet kommer huruvida Stad Ship Tunnel blir av eller ej.
– Eventuella beslut om finansiering och uppstart ligger hos de politiska myndigheterna. Vi förväntar oss ett besked om det blir skeppstunnel eller inte under loppet av juni, avslutar Sveinung Nedregotten.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB