Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Trafikverket tilldelar två stora kontrakt för totalt 60 kilometer dubbelspårig järnväg på bank, bro och i tunnel i Ostlänken. Vinnarna är en tysk och en fransk aktör.
Trafikverket meddelar tilldelning av två kontrakt i Ostlänken. Entreprenad Vagnhärad gå till tyska Hochtief Infrastructures svenska filial. Entreprenad Skavsta i sin tur landar i händerna på franska Bouygues Travaux Publics, i samarbete med svenska Infrakraft.
Totalt rör det sig om totalentreprenader för omkring sex mil järnväg. En betydande del av Ostlänkens totalt 16 mil nya dubbelspår mellan Järna och Linköping. Kontrakten är värda runt 10 miljarder kronor styck.
– Det här är en milstolpe för Ostlänken som gör att vi kommer närmare målet att möjliggöra fler, snabbare och smidigare resor i regionen Stockholm/Mälardalen–Östergötland. Vi har genomfört upphandlingarna effektivt och ser nu fram emot ett gott samarbete med våra leverantörer, säger Magnus Sjöberg, programchef för Ostlänken.
Upphandlingarna är startskottet för de första entreprenaderna med tidig leverantörssamverkan (TLS) inom Trafikverket.
Det innebär att leverantören plockas in i ett tidigt skede för att bidra med expertis och erfarenhet. På så sätt kan man stärka genomförandet och få ett bättre resultat.
– Dialogen med leverantörerna har varit avgörande för att möta framtida utmaningar och genomföra vårt uppdrag på bästa sätt, säger Magnus Sjöberg.
Kontrakten är en del av den nationella planen för transportinfrastruktur. En plan där Trafikverket har nämligen omkring 1 200 miljarder att spendera, varav runt 500 miljarder går till järnvägen. En historiskt stor investering som fått både svenska och internationella byggjättar att positionera sig för guldrushen inom infraområdet.
– Vi ser rekordmånga anbud i upphandlingen med flera av världens största entreprenörer tillsammans med flera svenska leverantörer. Denna tilldelning innebär nya resurser i form av personal och maskiner på den svenska marknaden, vilket är nödvändigt för att klara framtida investeringar, säger Patrick Guné, verksamhetsområdeschef Trafikverket Stora Projekt.
Totalt kommer kostnaderna för Ostlänken att uppgå till cirka 110 miljarder kronor, om prognosen håller.
Fakta: Det ingår i entreprenaderna Vagnhärad och Skavsta
Entreprenaderna innebär byggnation av totalt cirka 60 kilometer dubbelspårig järnväg på bank, bro och i tunnel. Entreprenaderna sträcker sig mellan Gerstaberg och Skavsta och går genom Södertälje, Trosa och Nyköpings kommun. I entreprenaden Vagnhärad ingår även att bygga ett nytt resecentrum. Båda sträckorna beräknas att vara klara omkring 2035.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB