Tosito har dragit igång sitt största logistikprojekt hittills. Bygget av Trafikverkets nya centrallager i Nässjö.
Trafikverket ska få ett nytt centrallager i Nässjö. Nu har byggnationen dragit igång med ett symboliskt första spadtag.
Den nya anläggningen uppförs öster om Nässjö kombiterminal, där järnvägen korsar riksväg 40. Det rör sig om en tomtyta på 68 000 kvadratmeter, där lagerbyggnaden upptar 28 000 kvadratmeter. Resterande yta blir utomhuslager.
Byggnaden kommer också att hysa kontor för 70 medarbetare.
För logistikbolaget Tosito är det nya centrallagret en ny milstolpe i bolagets historia.
– Vi har tidigare byggt logistikfastigheter på Stigamo och Torsvik men det här är Tositos största logistikprojekt hittills, säger vd:n Tommy Fritz.
Att valet föll på just den här platsen i Nässjö har sin naturliga förklaring.
– Det är Trafikverkets bedömning att en etablering på den här platsen möter deras behov väldigt bra. När vi köpte den här tomten för ett par år sedan såg vi möjligheterna. Men det här blev bättre än vad vi någonsin kunde drömma om. Det är en perfekt verksamhet för tomten och en hyresgäst som följer med oss in i framtiden, säger Tommy Fritz.
Entreprenör för byggnationen är GBJ Bygg, som precis gick ut och meddelade att man byter vd.