Svenska byggjätten landar ännu ett miljardkontrakt i USA. Nu står breddning av motorväg på menyn.
Skanska har tecknat ett nytt miljardavtal i USA. Den här gången med Riverside County Transportation Commission för projektet Mid County Parkway Ramona Expressway i Sant Jacinto, Kalifornien.
Arbetet innebär att omkring 13 kilometer av den östågende Ramona Expressway breddas. Målet är att minska trängseln och öka säkerheten. I projektet ingår även en ny platsgjuten bro över San Jacino-floden samt en upphöjd mittremsa.
Skanska kommer också bygga en viltpassage och bevara 72 hektar för ekologisk kompensation i projektet.
När förbättringarna är genomförda kommer tillgängligheten i hela San Jacinto-regionen att öka. Och pendlarna får en säkrare och mer pålitlig väg.
Arbetet drar igång i februari 2026 och står klart i juni 2028. Ordervärdet uppgår till 1,1 miljarder kronor.