Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
JM avyttrar sin entreprenadverksamhet, med en omsättning på 500 miljoner, till nya uppstickaren som siktar på att bli en marknadsledande aktör.
Markum vill bli en marknadsledande aktör med fokus på specialistkompetens och kvalitet inom anläggningsentreprenader. Inom ramen för det målet som man nu köper JM:s entreprenadverksamhet.
Förvärvet omfattar ett bolag med 120 medarbetare och en årlig omsättning om 500 miljoner kronor.
– Vi ser en stor potential i JM Entreprenad. Det är en verksamhet med djup kompetens och stolta traditioner som vi nu får förmånen att vidareutveckla. Vår roll som nya ägare blir att tillföra det fokus och de resurser som krävs för att verksamheten ska nå sin fulla potential som ett självständigt bolag, säger Patrik Nilson och Mikael Graffman, grundare och ägare av Markum.
De nya ägarna kommer med gedigen erfarenhet från vd-roller och ägande inom framstående bolag i byggsektorn.
– Det känns väldigt inspirerande att få in Markum som ny ägare. De har en tydlig förståelse för vår verksamhet och jag ser fram emot att fortsätta utveckla bolaget i den nya konstellationen. Det är helt rätt steg för oss, säger Christian Benfatto, vd för JM Entreprenad.
Tillträde beräknas ske under första kvartalet 2026.
Bostadsutvecklaren JM har haft en tuff höst med både minskade intäkter och resultat.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB