Byggindustrin
2 min lästid

Peab skapar (h)julstämning - med världsunikt luciatåg

11:e december 2025, 09:42
Peab skapar (h)julstämning - med världsunikt luciatåg
Bildkälla: Peab

Fredagen den 12 december kommer stockholmarna att få bevittna ett minst sagt annorlunda luciatåg. Det är Peab som ligger bakom vad som blir världens första sådana med eldrivna arbetsmaskiner.

– Vi vill visa att det går att kombinera tradition med nytänkande. Eldrivna maskiner är viktiga för att minska utsläppen när vi bygger för framtiden. Tillsammans med Stockholms stad driver vi utvecklingen framåt, säger Tobias Stenquist, arbetschef, Peab.

Tåget kommer att gå längs söders gator, över Skanstullsbron och ner till Slakthusområdet.

– För tio år sedan fanns det knappt några eldrivna arbetsmaskiner på marknaden. Idag har Stockholms stad som grundkrav att upphandla entreprenaderna helt fossilfritt, säger Anders Österberg, ordförande i exploateringsnämnden Stockholms stad.

Det är alltså detta som Peab och Stockholms stad gemensamt vill uppmärksamma med ett luciatåg.

Tåget rullar klockan 7 från Södermalm. Det kommer att innehålla elschaktbilar, elhjulgrävare och elhjullastare. Årets lucia?

De ljussätts med en kilometer ljusslingor med 50 000 LED-lampor, som i sin tur drivs med sju portabla energilager.

Sankta Lucia, ge mig en elhjulgrävare

Årets lucia? Det blev faktiskt elhjulgrävaren, till schaktbilens stora förtret.

För den som inte kan vara på plats, så bjuder Stockholms stad redan nu på en tjuvtitt på en av elmaskinerna i julutstyrsel.

Julbock på hjul

#luciatåg #peab #stockholms stad
Nils Lund