Inspiration: Europa.
Under presskonferensen idag den 26 februari på Climatización & Refrigeración i Madrid presenterar Panasonic ett strategiskt samarbete för den europeiska marknaden – ett partnerskap med svenska Systemair.
Syftet är att utveckla gemensamma integrerade och hållbara HVAC-lösningar för såväl kommersiella som bostadsfastigheter. Europa är en växande marknad för Panasonic som idag är världsledande inom HVAC-lösningar. Systemair är en passande partner, delvis på grund av dem själva är en ventilationsjätte, men också som stark europeisk aktör med bred kunskap om den europeiska marknaden och de hårda miljökraven.


Panasonic vill gärna själva lära av europeisk standard för att ta det vidare globalt, berättar Laurent Abadie, vd för Panasonic Europe i en intervju med Branschaktuellt.
– Europa har väldigt höga krav och en hög standard när det kommer till miljöpåverkan. Genom samarbetet med Systemair får vi bland annat fördelen att ta del av den kunskapen och själva integrera den i Panasonic, för att ta det vidare globalt.

För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.