Byggindustrin
1 min lästid

Brand i Skrotfrags anläggning

24:e november 2025, 10:12
Brand i Skrotfrags anläggning

En brand uppstod natten mot måndag på Skrotfrags anläggning i Agnesberg.

Vid klockan 9 på morgonen meddelade bolaget att branden är släckt, men att räddningstjänsten arbetar vidare med eftersläckning och bevakning av området.

Insatsen beskrevs som både snabb och effektiv. Samtidigt konstateras att byggnaden fått materiella skador och att produktionen ligger nere.

– Vår högsta prioritet är säkerheten för medarbetare, kunder och omgivningen. Vi har etablerade rutiner för den här typen av situationer och de har fungerat som de ska, säger Lars Andersson, produktionschef på Skrotfrag.

Däremot hålls anläggningen öppen för de kunder som vill lämna material. Verksamheten drivs i anpassad form för att säkerställa trygga och kontrollerade förhållanden.

”Nu inväntas räddningstjänstens klartecken för att kunna gå in i byggnaden och inventera skadorna. Dagvattnet är avstängt enligt rutin för att minimera eventuella miljörisker. Vi för en nära dialog med berörda myndigheter kring den fortsatta hanteringen”, skriver bolaget.

#agnesberg #brand #skrotfrag
Nils Lund