Byggindustrin
2 min lästid

Byggaktören läggs ner

20:e november 2025, 15:02
Byggaktören läggs ner

ARE Group har beslutat att lägga ned Kungälvs Rörläggeris verksamhet. Avvecklingen sker gradvis under de kommande månaderna. Beslutet motiveras med långsiktig svag ekonomi och hård konkurrens på marknaden.

Nedläggningen genomförs kontrollerat och omfattar även dotterbolaget Inter El. Samtliga pågående projekt slutförs enligt plan.

– Byggbranschen går igenom utmanande tider, och våra egna åtgärder har inte räckt för att vända den svaga ekonomiska utvecklingen och förändringarna i konkurrenssituationen. ARE Group har tvingats stödja det ekonomiskt kämpande bolaget från Finland i flera år. Det är förståeligt nog en ohållbar lösning, så vi var tvungna att utvärdera situationen och fatta strukturella beslut, säger ARE Groups vd Jari Mikkonen.

“Inte lyckats vända utvecklingen”

Trots beslutet kring Kungälvs Rörläggeri har ARE Group inga planer på att lämna den svenska marknaden. Istället koncentreras verksamheten i landet till Climat80 och Enerz.

– Vi har sökt lösningar för att minska vår verksamhet under en längre tid. Tidigare har vi dragit oss ur Stockholmsmarknaden och stängt Stockholmskontoret, och vi lyckades sälja Kungälvs Rörläggeris verksamhet i Jönköping. Detta var hela företagets målsättning, eftersom vi under en längre tid inte lyckats vända den ekonomiska utvecklingen, säger ARE Sveriges vd, Peter Ramstedt.

#are group #kungälvs rörläggeri
Nils Lund