Stäng annonsen
Byggindustrin

Kritiserade jätteprojektet kan bli verklighet

22/10/2025, 11:12
Illustration: Dissing och Weitling

Planerna på en gång- och cykelbro över Göta älv har väckt ont blod. Men nu går man vidare med detaljplanen, trots hård kritik och en växande nota.

Den planerade gång- och cykelbron över Göta älv, ska knyta ihop Göteborg. Men projektet har mött hård kritik från oppositionspartierna M, L och D.

De anser nämligen att kostnaden är för hög, att sjöfarten tar skada och att lösningen i sig inte är effektiv, rapporterar Göteborgs-posten. Man tror också att siffrorna för samhällsnyttan är uppblåsta.

Enligt prognoserna kommer det att göras hela 17 500 resor över bron varje dygn i framtiden. Men det menar kritikerna är helt fel.

– Det som stör mig extra mycket är olönsamheten och att man sitter och fifflar med siffror. Det har gjorts så många gånger i den här stan och jag är så trött på det, säger Martin Wannholt (D), till GP.

Henrik Kant, Göteborgs stadsbyggnadsdirektör, slår tillbaka mot den kritiken.

– Prognoser kan göras på olika sätt och vi har öppet redovisat hur vi gör det. Vi har inte trixat utan använder de modeller som finns, säger han.

Går vidare med detaljplanen

Trots det hårda motståndet, och att kostnadskalkylen ökat från 900 miljoner till 1,2 miljarder kronor, skickas nu detaljplanen ut på granskning.

Skulle man till slut ro iland projektet, väntas bron stå redo och klar för användning i början av 2030-talet.

Inledningsvis väntas 8 000 resor göras dagligen över bron för att öka gradvis till 17 500 till år 2050.

Gång- och cykelbro Göta älv göteborg
Nils Lund