Stäng annonsen
Byggindustrin

Branschveteranen blir ny landschef för Nyab

2/09/2025, 12:42
Branschveteranen blir ny landschef för Nyab
Petri Kotkansalo, ny landschef i Finland för Nyab

Nyab landar ett meriterad namn som ny landschef. Gör entré med över 20 års branscherfarenhet i ryggen

Petri Kotkansalo har utsetts till landschef i Finland för Nyab. Han kommer även att ta plats i koncernledningen, meddelar koncernen.

Han kommer med över 20 års branscherfarenhet och närmast från rollen som operativ chef på VRP Rakennuspalvelut. Utöver det har han bland annat varit vd för Terrawise och GRK samt Senior Vice President på Lemminkäinen

– När vi nu går in i nästa fas som bolag har vi de bästa förutsättningarna att fortsätta vår utveckling, där Petris ledarskap blir centralt för att ta nästa steg i Finland, säger Johan Larsson, vd för Nyab.

“Etablerat en stark position”

Petri Kotkansalo tillträder sin nya tjänst senast den 2 mars 2026.

– Nyab har etablerat en stark position i Finland och är en växande aktör i Norden. Jag ser mycket fram emot att tillsammans med organisationen utveckla den finska verksamheten vidare, driva tillväxt med fokus på lönsamhet och därigenom bidra till koncernens utveckling, säger han om nya jobbet.

finland landschef NYAB
Nils Lund