Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Trygg Hansa klandrade NCC för Oceana-branden. Nu bemöter byggjätten påståendet: “Felaktigt och orimligt”.
I dag kom beskedet att Liseberg stämmer Trygg Hansa på 1 miljard i uteblivna försäkringspengar för att återställa Oceana efter den förödande branden.
Trygg Hansa anser nämligen att entreprenörerna NCC och Whitewater orsakat försäkringsärendet genom ”grovt vårdslöst handlande”.
Nu slår NCC tillbaka mot försäkringsjättens utpekande.
– Försäkringsbolagets ställningstagande saknar helt grund och vi beklagar deras agerande. Branden på Oceana startade då Whitewater, som arbetade på uppdrag av Liseberg, utförde ett arbetsmoment på ett felaktigt sätt, säger Tove Stål, på NCC:s presstjänst, till Branschaktuellt och fortsätter:
– Det är felaktigt och orimligt att försöka lasta NCC för ett arbetsmoment som NCC varken utförde, hade beställt eller ansvarade för.
NCC var totalentreprenör för uppförandet av Jubileumsprojektet. Det inkluderade byggnationen av huvuddelen av Oceana. Det var också utsedda till BAS-U och BAS-P samt brandskydds- och tillståndsansvarig för brandfarliga heta arbeten på byggarbetsplatserna i Jubileumsprojektet. Alltså arbetsplatserna Oceana och Grand Curiosa Hotel.
Bolaget har sedan tidigare fått i uppdrag att bygga upp Oceana igen.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB