Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Snabbväxaren blir en del av installationskoncernen.
Currentum växer så det knakar. Nu har den nordiska installationskoncernen gjort klart med ett nytt förvärv. Man köper Elprojekt Skandinavien, som levererar kompletta elinstallationer med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader.
– Att få välkomna Elprojekt Skandinavien till Currentum är otroligt glädjande. Det är ett välskött bolag med starka kundrelationer och en framåtlutad företagskultur, som passar väl in i vår verksamhet, säger Anders Bergvall, regionansvarig Currentum Sydväst, i ett uttalande.
Elprojekt Skandinavien grundades 2021 och har vuxit i mycket snabb takt. Under 2024 omsatte bolaget 316 miljoner kronor. De har sitt huvudkontor i Borås och totalt 15 medarbetare.
– Vi har byggt upp en stark position på marknaden tack vare våra medarbetare, nära kundrelationer och ett tydligt kvalitetsfokus. Att bli en del av Currentum känns spännande och som ett naturligt nästa steg i vår utveckling, säger Rickard Ärlig, vd för Elprojekt Skandinavien.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB