Byggindustrin
2 min lästid

Slussenbyggare stäms på 4 miljoner

30:e oktober 2024, 09:44
Slussenbyggare stäms på 4 miljoner
Emil Persson, Byggnads avtalssekreterare. Bildkälla: Byggnads.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

Det irländska företaget ICDS har anlitats av Skanska som underentreprenör vid bygget av nya Slussen i Stockholm. Där har bolaget haft ett 50-tal anställda, främst från Rumänien skriver Byggnads.

– Det här är ett företag som satt i system att lura sina anställda och bryta mot våra kollektivavtal. Att de gång på gång återkommer som underentreprenörer till några av våra största bolag är under all kritik, säger Emil Persson, Byggnads avtalssekreterare.

Byggnads skriver att de vid en granskning upptäckte att företaget använt sig av så kallade spegelvända arbetstidsscheman och undanhållit övertidsersättning från sina anställda. De ska ha tjänat miljonbelopp.

Inte första gången

Det här är inte första gången Byggnads tar ICDS till Arbetsdomstolen.

2014 uppdagades det att bolaget avlönade samtliga arbetstagare med 88 procent av full lön.

Tidigare i år fick anställda vid byggnationen av nya sjukhuset i Malmö en sammanlagd ersättning på 1,3 miljoner kronor efter en förlikning.

– ICDS har under lång tid utmanat de grundläggande reglerna i Byggavtalet och undvikit att rapportera löner eller följa överenskommelser. Det här är bara det senaste exemplet på deras försök att kringgå svenska kollektivavtalsregler, säger Emil Persson.

Branschaktuellt har sökt ICDS för en kommentar.

#byggnads #icds #skanska
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0