Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Byggföretaget Noréns Betonghåltagning & Allservice AB har funnits i Skellefteå sedan 2006.
”En inledande, preliminär, bedömning är att konkursen är följden av en likviditetsproblematik som bland annat uppkommit på grund av kundförluster och en pågående tvist kring ett tidigare projekt”, skriver konkursförvaltare advokat Simon Engman vid Advokatbyrån Kaiding till Branschaktuellt.
Han berättar för Norran att en del kundförluster främst uppstått då andra företag gått i konkurs.
”Det finns ett fåtal pågående projekt som vi kommer att gå igenom för att se om det finns förutsättningar att färdigställa”, skriver han.
När Noréns Betonghåltagning & Allservice AB försattes i konkurs hade det sju anställda.
”Sju anställda berörs direkt och vi utreder vidare om det finns lönefordringar hos tidigare anställd personal”, berättar konkursförvaltaren.
Han menar att det är för tidigt att uttala sig om tillgångar och skulder.
”Vi kommer att upprätta en konkursbouppteckning inom cirka två månader. Såvitt jag känner till finns en tvist pågående kopplat till ett tidigare projekt. Jag har ännu inte hunnit sätta mig in i vad tvisten rör eller hur den ska hanteras inom ramen för konkursen”, skriver Simon Engman.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB