Det blir Ylab som tar över som entreprenör för skolbygget Sanda högstadium i Huskvarna.
Som Branschaktuellt tidigare berättat finns det ett stort intresse att ta över efter Gärahovs Bygg som hastigt gick i konkurs under våren. Företaget hade då flera stora byggen igång.
Nu meddelar Jönköpings kommun att de efter en ny upphandling avser teckna avtal med byggföretaget Ylab som generalentreprenör för Sanda högstadium.
Planen är att arbetet startar upp omgående och skolan beräknas stå färdig i tid till höstterminen 2025.
– Vi har fått in flera anbud om att ta över entreprenadavtalet för Sanda högstadium och vi är nöjda med resultatet av upphandlingen. Att få in ett nytt byggföretag snabbt men som även kan hålla tidsramen för projektet har varit prioriterat. Ylab har i sitt anbud en bra planering och lösning för projektet säger Mattias Stein, verksamhetschef på Jönköpings kommun.
För att bli klara med skolan i tid för terminsstart har färdigställandetiden för sporthall och matsal senarelagts och beräknas vara klara senast i slutet av november.
– Vissa justeringar och anpassningar behöver göras i projektet. Det är viktigt att få klart de utrymmen som behövs för att starta undervisningen till höstterminen. Det finns förhoppningar att sporthallen blir klar lite tidigare under hösten, men det är för tidigt att lova något redan nu, säger Mattias Stein.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.