Byggindustrin
1 min lästid

Skatterevision knäckte byggbolaget

23:e maj 2024, 13:42
Skatterevision knäckte byggbolaget
Bildkälla: Unsplash/Anne Nygard.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

FM Byggstruktur AB startade för fyra år sedan och har hållit på med nybyggnationer och renoveringar.

Företaget hade 40 anställda år 2022 och omsatte drygt 35 miljoner kronor.

Konkursförvaltare Peter Roth berättar att konkursförfarandet precis inletts och att han inte fått in så mycket uppgifter.

Såvitt han vet finns det inte några pågående arbeten utan de är troligen avvecklade i god tid före konkursförfarandets inledning.

Antalet anställda är de osäkra på eftersom det finns indikationer på att anställda även verkat i ett annat bolag – som också är i konkurs.

Enligt konkursförvaltaren finns det ingenting att köpa i bolaget. Däremot har staten stora skattefordringar på bolaget.

– Det är en väldigt speciell konkurs. FM Byggstruktur är också speciell, där finns det en revision som omkullkastar allting. Det är en revision som välter det här bolaget, säger Peter Roth.

#fm byggstruktur ab #konkurs
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0