Skanskas första kvartal ledde fram till en orderstock som nådde en ny högsta nivå.
Intäkterna för kvartalet uppgick till 36,4 miljarder kronor att jämföra med 34,9 miljarder samma period förra året.
Orderingången i Byggverksamheten uppgick till 46,9 miljarder kronor. Förra årets första kvartal var motsvarande summa 25,8 miljarder. Justerat för valutakurseffekter ökade orderingången på kvartalsbasis med 83 procent. På rullande 12-månder var orderingången i förhållande till 117 (99) procent med en orderstock på historiskt hög nivå.
Rörelseresultatet i Byggverksamheten uppgick till 0,7 miljarder kronor mot 1 miljard förra året.
Rörelseresultatet i Projektutveckling uppgick till minus 0,1 miljarder kronor mot minus 0,5 miljarder förra året.
– Koncernens resultat för första kvartalet präglades av stark orderingång och lägre resultat inom Byggverksamheten. Orderingången för koncernen var stark med bra bidrag från Norge och USA, vilket resulterade i en orderstock som nådde en ny historisk högsta nivå vid utgången av kvartalet, säger Anders Danielsson, Skanskas VD och koncernchef.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.