Det är ännu inte helt klart – det nya namnet för Aros Bostad och Besqab men klart är att de går samman.
Det var den sista januari vi kunde berätta att Aros Bostad och Besqab avsåg gå samman och skapa en framträdande aktör inom bostadsutveckling i Storstockholm och Uppsala. Och nu meddelar de att Aros Bostad fullföljer uppköpserbjudandet till aktieägarna i Besqab.
Som förslag på namn för sammanslutningen har Aros Bostad tidigare kommunicerat Besqab. Om detta godtas kommer avgöras på en extra bolagsstämma. Då ska beslut också fattas om ny styrelse.
Förslaget som lagts är att styrelsen för det nya bolaget ska bestå av medlemmar från både Aros Bostads och Besqabs nuvarande styrelser, med Per Rutegård som styrelseordförande.
De tilltänkta för om- eller nyval är följande ledamöter: Per Rutegård, Johan Gustafsson, Samir Taha, Olle Nordström, Sara Mindus, Zdravko Markovski, Andreas Philipson och Alexander Alm Pandeya.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.