Byggindustrin
1 min lästid

Nytt internationellt affärsnav byggs - för 30 miljarder

14:e augusti 2018, 09:20
Ett nytt affärsnav ska göra Flemingsberg till södra Stockholms nya centrum
Ett nytt affärsnav ska göra Flemingsberg till södra Stockholms nya centrum. Foto: Wikimedia commons.
Marcus Rosenholm Marcus Rosenholm
Like 0

Flemingsberg ska bli ett nytt internationellt affärsnav – i en 30 miljarder kronor stor satsning. Genom Stockholm South Business District ska Flemingsberg bli ett nytt centrum för södra Stockholm.

En avsiktsförklaring mellan Huddinge kommun och ett antal fastighetsbolag godkändes igår (måndag 13 augusti) för att skapa ett nytt affärscentrum i Flemingsberg. För 30 miljarder kronor ska projektet bli ett ledande internationellt affärsdistrikt, med namnet Stockholm South Business District.

Flemingsberg blir Stockholms nya affärsnav

Kring stationsområdet, där bland annat universitets- och forskningsområde ligger sedan innan, ska det i framtiden rymmas 50 000 arbetande, 50 000 boende och 50 000 besökare genom att förnya och utveckla området. Det skriver Fabege, som är en av aktörerna i jätteprojektet, i ett pressmeddelande.

“Centrum för södra Stockholm”

– Detta är ett gigantiskt utvecklingsprojekt, ett av de största i landet, som kommer att göra Flemingsberg till centrum för södra Stockholm. Vi planerar för tiotusentals nya arbetsplatser och bostäder i en attraktiv stadsmiljö, säger Daniel Dronjak (M), kommunstyrelsens ordförande, i pressmeddelandet.

Slutgiltigt beslut kring avsiktsförklaringen klubbas den 20 augusti.

#fabege #flemingsberg #huddinge #södertörn
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0