Byggindustrin
1 min lästid

Tornstaden utvecklar hotell vid gammalt regemente

17:e januari 2024, 12:35
Tornstaden utvecklar hotell vid gammalt regemente
Bildkälla: Tornstaden.
Johann Bernövall Johann Bernövall
Like 0

Det statliga fastighetsbolaget Vasallen tog 2005 över ansvaret för det tidigare regementsområdet KA1 på Rindö. 2017 köpte Tornstaden byggrätter, förvaltningsfastigheter och råmark från Vasallen och tog därmed över stafettpinnen för vidareutveckling av området.

I mars 2023 gav Vaxholms Stad ett positivt planbesked om att ändra detaljplanen för mark som Tornstaden äger vid farleden Oxdjupet mellan Rindö och Värmdö, vilket öppnade möjligheterna för att bygga ett hotell på halva fastigheten och genomföra en detaljplaneändring för bostäder på den andra halvan.

Planer för bostäder

Tornstaden har nu sålt den del av fastigheten som avser hotellbyggnation till Winn och samtidigt tecknat avtal om att uppföra hotellet på totalentreprenad. Projekteringen av hotellet, som innehåller cirka 150 rum, en SPA-anläggning och en restaurang, är planerad att starta under våren. Planarbetet för bostäderna påbörjas inom kort.

– Nu ser vi fram emot ett fortsatt samarbete med Winn och att fortsätta utveckla Rindö långsiktigt tillsammans med Rindöborna och Vaxholms Stad. Jag är övertygad om att utvecklingen av både hotell och bostäder kommer att få många positiva effekter för både Rindöbor och kommunen i sin helhet, säger Jan Edlund som är koncernchef på AB Tornstaden.

#tornstaden #vaxholm #winn hotel group
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0