Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Fasadgruppen ökade sin försäljning under det tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år. Trots detta visade både det justerade och ojusterade resultatet en nedgång. Bolaget har genomfört ett antal varsel under året, meddelas i en delårrapport.
Omsättningen steg med 4,2 procent och nådde 1 259,2 miljoner kronor, jämfört med 1 208 miljoner kronor förra året. Den organiska tillväxten inom försäljningen var dock negativ med -2 procent, jämfört med en ökning på 14,6 procent tidigare.
Martin Jacobsson, VD för Fasadgruppen, noterar i rapporten att Norge och Finland uppvisade positiv organisk tillväxt, medan Sverige och Danmark kämpade på grund av ökad konkurrens på marknaden.
Verksamheten i Stockholmsområdet, som utgör cirka 20 procent av Fasadgruppen, upplevde en särskilt utmanande marknad med hård konkurrens. Marginalen påverkades också av en sämre utveckling inom den delen av verksamheten som främst arbetar med nyproduktion. Bolaget var därför tvunget att genomföra flera varsel under hösten.
Trots dessa utmaningar ökade orderstocken med 7 procent, varav 5 procent var organisk tillväxt. Totalt uppgick orderstocken till cirka 3,4 miljarder kronor. Den var stabil i Norge, minskade i Sverige och var positiv i Danmark och Finland.
Resultatet efter skatt minskade med 42,6 procent till 60,5 miljoner kronor, vilket motsvarade 1,22 kronor per aktie, jämfört med 105,4 miljoner kronor eller 2,15 kronor per aktie föregående år.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB