Så sent som i mars varslade Attacus anställda för att rädda ekonomin. Det räckte dock inte utan bolagets dotterbolag Attacus Stomsystem Betong försätts nu i konkurs, meddelar de i ett pressmeddelande.
Konkursen innebär att cirka 100 personer förlorar jobbet.
– Vi tvingades inse faktum. Eftersom inga pengar kommer in kommer vi inte att kunna betala personal, leverantörer och banker, säger Attacus-ägaren Per Nilsson till Östersunds-Posten.
Attacus Stomsystem Trä påverkas inte av konkursen.
Läs även:
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.