Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Peab har stämt en bostadsrättsförening i Örnsköldsvik på 15,3 miljoner kronor. Det var ÖA först att rapportera.
Det aktuella bygget heter Strandkajen och består av 38 lägenheter och tre kommersiella ytor i Inre hamnen i centrala Örnsköldsvik.
Bakom bygget finns den före detta NHL- och Tre Kronorstjärnan Markus Näslund som var bostadsrättsföreningens representant fram till inflyttningen i mars 2020.
Peab har enigt föreningen fakturerat för att avhjälpa fel som de själva ansvarade för samt begärt högre ersättning än vad som först avtalats.
– Peab har vidare fakturerat i strid med avtalet både avseende kostnader som avser andra projekt, och kostnader som omfattas av ett avtalat påslag. Peab vill alltså både ha påslag och kostnadsersättning, säger föreningens juridiska ombud till ÖA.
“Strandkajen har endast betalat 126 468 469 kr inkl. mervärdesskatt. Således återstår ett belopp om 15 300 865 kr inkl. mervärdesskatt att betala.” står det i den stämningsansökan som Peab lämnat in till tingsrätten.
Peabs bekräftar stämningen i ett mejl till Expressen men vill inte kommentera i övrigt.
”Vi kan bekräfta att det pågår ett tvistemål mellan Peab och bostadsrättsföreningen Strandkajen i Örnsköldsvik, men har i övrigt inga kommentarer eftersom detta är ett pågående ärende.”
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB