Jenny Appenrodt har meddelat att hon beslutat att lämna sin position som CFO för KlaraBo. Hon kvarstår i sin roll under de kommande sex månaderna, eller fram tills det att en ersättare har rekryterats.
Processen med att hitta en ersättare har påbörjats, meddelar bolaget i ett pressmeddelande.
– Jag kom in i bolaget ett år före börsnoteringen och det har varit en fantastisk resa från ett onoterat mindre fastighetsbolag till ett mer än dubbelt så stort börsnoterat fastighetsbolag. Bolaget har nu gått in i en ny fas och jag bedömer att det är en bra tidpunkt att lämna över till någon annan, säger Jenny Appenrodt.
Appenrodt har haft rollen sedan 2020.
– Jag vill tacka Jenny för allt hårt arbete och stöd, inte minst med alla förberedelser inför vår börsnotering för ett år sedan. Jag önskar henne varmt lycka till, säger Andreas Morfiadakis, VD vid KlaraBo.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.