Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
I Västra Hamnen i Malmö har Skanska valt att avyttra både en förskola och ett äldreboende för 295 miljoner kronor.
Fastigheten Sjösättningen 1 i Västra Hamnen, Malmö köps upp av Vectura. Försäljningen kommer att bokföras av Skanska Kommersiell Fastighetsutveckling i det andra kvartalet 2018. Tillträde till fastigheten är planerat till augusti 2020.
Byggnaden om cirka 7 000 kvadratmeter kommer att bli 5 våningar hög och ska inrymma förskola för cirka 120 barn och äldreboende med ett 60-tal lägenheter. Därutöver omfattas lokaler för övriga kommersiella kunder.
– Vi är mycket glada över att Vectura kommer att förvärva det här projektet. Det har varit en konstruktiv process fram till nu och vi räknar med att det goda samarbetet mellan alla parter kommer att fortsätta. Detta är ett projekt där alla kommer att bli vinnare, säger Hans Fransson, senior affärsutvecklare, Skanska Sverige AB i ett pressmeddelande.
Projektet har en tydlig social agenda där Skanska tillsammans med Malmö Stad upprättat en handlingsplan som innebär en satsning på praktikplatser samt samarbete med Rosengårdsskolan och Yallatrappan. Byggnaden har höga miljökrav och avsikten är att söka certifiering enligt LEED, nivå Guld.
Byggstart är planerad till augusti 2018 och färdigställandet till augusti 2020.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB