Stäng annonsen
Byggindustrin

JSB bygger P-hus i Karlskrona för 178 miljoner

28/04/2022, 09:26
P-hus i karlskrona. Bild: JSB

Region Blekinge har anlitat JSB för byggnation av ett nytt parkeringshus på sjukhusområdet i Karlskrona. Kontraktsvärdet uppgår till 178 miljoner kronor.


Totalentreprenaden omfattar nybyggnation av ett parkeringshus med plats för 611 parkeringsplatser på sjukhusområdet i Karlskrona. Den totala byggytan uppgår till cirka 19 700 kvadratmeter (BTA) fördelat på 6 våningar.

Projektet inkluderar omfattande markarbete i berg då våning 0-3 delvis ligger under mark. För att möjliggöra åtkomst till sjukhusets huvudentré kommer en gångbro att byggas från plan 5. Det framgår av ett pressmeddelande från JSB.

Parkeringshusets fasad kommer att bestå av perforerad aluminiumplåt och solceller installeras på taket.

Byggstarten gick av stapeln i februari, med färdigställande som är beräknat till september 2023.

jsb
Redaktionen