Peab har fått i uppdrag av Specialfastigheter Sverige att bygga ett häkte på Berga i Helsingborg. Byggnaden uppförs i anslutning till det befintliga häktet och kontraktssumman uppgår till 243 miljoner kronor.
Det nya häktet ska innehålla 48 nya boenderum och en byggnad för omklädning på totalt 4 000 kvadratmeter. Utöver det kommer 3 000 kvadratmeter av en administrationsbyggnad byggas om och perimeterskyddet att byggas ut, enligt ett pressmeddelande från Peab.
– Vi är stolta över att få bidra med våra kunskaper och glada över det förnyade förtroendet från Specialfastigheter, säger Olle Olsson, regionchef Peab.
Uppdraget är en utförande- och totalentreprenad i samverkan med byggstart i februari 2022. Färdigställande är beräknat till mars 2024.