Byggindustrin
1 min lästid

JSB bygger multihus i Uppsala

21:a februari 2022, 14:04
JSB bygger multihus i Uppsala
Rosendal Multihus. Illustration: Sweco
Malin Rothenborg Malin Rothenborg
Like 0

JSB står som totalentreprenör för byggnationen av multihuset som kommer att innehålla 2 idrottshallar med 150 publikplatser, ett bibliotek med en hörsal och lokaler för en kulturskola.

Byggytan uppgår till cirka 4 000 kvadratmeter (BTA) och kommer att byggas enligt certifieringen miljöbyggnad Silver. Byggstart av projektet är sommaren 2022 och beräknas stå klart för besiktning i juni 2024.

– Uppsala har behov av fler lokaler att utöva olika idrotter och andra fritidsaktiviteter i. Nu bygger vi ett multihus i Rosendal som ger möjligheter både till idrott och kultur för att täcka behovet i den södra delen av Uppsala. Vi ser fram emot att starta projektet i samarbete med JSB Bygg Mellan, säger Thomas Perslund vd för Uppsala arenor och fastigheter.

-Vi är glada över förtroendet och ser framemot byggstart. Särskilt roligt är det att få vara med och bidra till utvecklingen av den nya stadsdelen, säger Peter Axelsson Affärsområdeschef JSB Bygg Mellan.

#jsb #multihus #rosendal #uppsala
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0