Byggindustrin
2 min lästid

Målare föll från bro och dog - 880 döda i fallolyckor på ett år

9:e december 2021, 14:51
Manhattan Bridge. Photo: Michele Ursino / Flickr
Manhattan Bridge. Photo: Michele Ursino / Flickr

En arbetare omkom och en annan skadades allvarligt i slutet av november efter att ha fallit från en byggnadsställning på Manhattan Bridge i New York, USA.

Dödsolyckan inträffade den 17 november i samband med ett måleriarbete på ena sidan av Manhattan Bridge. En man i 40-årsåldern omkom till följd av olyckan, och en man i 55-årsåldern skadades allvarligt.

Enligt lokal polis hade båda männen selar på sig och föll när de bytte plats. En hård vind ska enligt polisen ha bidragit till fallen. De tillägger att det inte finns någon misstanke om brott.

En talesperson för New York City Department of Transportation (DOT) bekräftade i ett uttalande att den omkomne mannen hade arbetat som underleverantör för departementet.

“Detta är en fruktansvärd tragedi och offrets familj och vänner är i våra tankar,” sa DOT:s talesperson Seth Stein. “Det är för tidigt att avgöra vad som ledde till denna incident med vår entreprenör.”

Den omkomne mannen var var anställd av Champion Specialty Services, en underleverantör till Skanska, som är DOT:s entreprenör för arbetet på bron.

Liksom i Sverige är ligger fallolyckor bakom många dödsfall på jobbet. Enligt Occupational Safety and Health Administration (OSHA) är fallolyckor en av de “fyra dödligaste ” orsakerna till arbetsplatsskador och dödsfall på byggarbetsplatser i USA.

Under 2019 omkom 880 arbetare i USA i fallolyckor, enligt en rapport från National Safety Council. Ytterligare 244 000 arbetare skadades tillräckligt för att behöva ta ledigt i flera dagar. Byggnadsarbetare löper störst risk att skada sig i fallolyckor i arbetslivet.

#arbetsolyckor #bro #byggnationer #fallolyckor #manhattan bridge
Myrna Whitaker