Byggindustrin
1 min lästid

Stororder i bussterminal till Bravida

7:e juli 2021, 08:09
Foto: Melker Dahlstrand
Foto: Melker Dahlstrand
Myrna Whitaker Myrna Whitaker
Like 0

Bravida har fått i uppdrag av Stockholms stad att utföra de tekniska installationerna i den nya bussterminalen som byggs i samband med ombyggnaden av Slussenområdet. Ordervärde är 270 miljoner kronor.

Projektet Slussen är en viktig del i framtidens Stockholm och en satsning inom social hållbarhet för att Stockholm ska fortsätta vara en vacker, trygg och livfull stad för alla invånare. Lars Täuber, divisionschef, Division Stockholm Bravida kommenterar:

– Vi är glada över att ha fått förtroendet att utföra detta projekt som kommer att påverka så många människor i årtionden framöver. Jag är stolt över våra skickliga medarbetare som dagligen arbetar med komplexa installationer och jag känner mig trygg med att vi kommer utföra ett bra arbete i gott samarbete även i detta projekt.

Projektet vid namn Entreprenad SN92 Bussterminal installationer, är en utförandeentreprenad som startar oktober 2021 med ett planerat färdigställande hösten 2023. 

Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0