Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Sovrum utan fönster och lågt i tak – det är något arkitekter tror kan börja byggas då Boverkets nya byggregler träder i kraft den 1 juli, enligt P4 Kristianstad.
I Boverkets nya byggregler ersätts de allmänna råden med funktionskrav. Exempelvis finns det inte längre krav på att det ska vara 2.40 i takhöjd och det behöver inte komma direkt dagsljus in i alla vistelserum. Det öppnar för en friare tolkning för den som bygger – men det ställs fortfarande krav.
– Man har fortfarande kvar kravet på att det ska vara förenligt med god hälsa, säger Jonas Ekdahl, projektledare på Boverket, till P4 Kristianstad.
Sveriges arkitekter varnar nu för att ddet kommer byggas sämre bostäder.
– Det finns en risk att man kanske pressar ner rumshöjderna för att få in en våning till och sälja lite fler lägenheter, säger Maja Olsson, vice ordförande i Sveriges arkitekter till kanalen och tillägger:
– Vi tycker att Boverket ska ställa tydliga krav så det blir bra bostäder för alla. Även dem som inte har råd och möjlighet att välja var de ska bo.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB